Naisrauhaa puolustetaan toimeenpanemalla Istanbulin sopimus

Vihreiden kansanedustaja ja eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Krista Mikkonen tyrmää Perussuomalaisten yrityksen käyttää naisrauhaa keppihevosena maahanmuuttovastaisuudelle. Perussuomalaiset Nuoret ja Naiset järjestävät lauantaina Joensuussa naisrauhan puolesta mielenosoituksen.

 

– Tärkein tapa edistää naisten turvallisuutta on toimeenpanna pikaisesti Istanbulin sopimus. Hallitus voisi halutessaan tehdä sen ohjaamalla siihen riittävät resurssit. Perussuomalaisten nuorten ja naisten tulee vaatia tätä omilta ministereiltään, joilla on hallituksessa todellista valtaa. Kansainväliset tahot ovat toistuvasti puuttuneet Suomen tehottomiin toimiin naisiin kohdistuvan väkivallan ehkäisemiseksi, painottaa Mikkonen.

 

Istanbulin sopimus eli naisiin kohdistuvan väkivallan ja perheväkivallan ehkäisemistä ja torjumista koskeva Euroopan neuvoston yleissopimus astui Suomessa voimaan viime syksynä. Mikkonen muistuttaa, että sen toimeenpanossa on kuitenkin vielä paljon tekemistä. Sopimuksen mukaan ympäri maata tulisi olla 13 raiskauskriisikeskusta, nyt niitä on vain yksi. Sopimus edellyttää turvakotipaikkojen lisäämistä ja ympärivuorokautisen puhelinpalvelun perustamista.

 

– Väkivallan ehkäisyssä ei olla edetty, ja uhrien tukipalvelut ovat täysin riittämättömät. Tukipalvelut on laitettava kuntoon ja lainsäädäntö saatava etenemään Istanbulin sopimuksen mukaisesti. Katujen turvallisuudesta huolehditaan varmistamalla poliisien riittävä määrä.

 

Istanbulin sopimuksen vaatimat lainsäädäntömuutokset ovat perussuomalaisen työ- ja oikeusministerin käsissä. Muutokset koskevat pakkoavioliiton kriminalisoimista ja mitätöimistä, sukuelinten silpomisen kirjaamista rikoslakiin, seksuaalirikosten määritelmien kiristämistä ja sovittelumenettelyn kieltämistä lähisuhdeväkivaltarikoksissa.